کیفیت اتفاقی نیست
شرکت ها در تولید, با چالش های بزرگی روبرو هستند و وقتی که ایمنی و فرایند محصولشان به کیفیت هوای فشرده شده بستگی داشته باشد، باید در تمام زمانها توجهات در بالاترین سطح تأمین شوند. 

شما فقط می توانید اعتماد مصرف کنندگان را جلب کنید، اگر مسئولیت را به عهده بگیرید و بی قید و شرط کیفیتتان را تضمین نمایید حتما اعتمادها را نیز جلب خواهید کرد. در عین حال سودآوری فرایندها، میزان سودآوری آینده شرکت را تعیین می کند. 

برای یک مدیر آگاه و هوشمند انرژی بالاترین اولویت را دارد، در تولید هوای فشرده، هزینه های انرژی اغلب بیش از سه چهارم از کل هزینه ها است و پتانسیل پس انداز در این زمینه بسیار قابل توجه است. فناوری های ما در اندازه گیری و ابزار در شناسایی این پتانسیل ها به شما عزیزان کمک شایانی می نماید.

استاندارد بین المللی ISO 8573-1: 2010  استاندارد مشخصات كیفیت هوا می باشد كه با ارائه طیف وسیعی از کلاسهای خلوص برای ذرات ، آب و روغن این آلودگی های خاص را بررسی و برطرف می كند. (این کلاس ها، شامل گازها یا میکروارگانیسم ها نمی باشد.)

هوای فشرده در بیش از 80 درصد از کل فعالیت های تولیدی استفاده می شود ، اعم از کاربردهای بسیار مهم که در خصوص کیفیت محصول که تا کاربردهای کلی فروشگاه را تحت تأثیر قرار میدهند. هنگامی که از هوای فشرده شده در تولید داروها، مواد غذایی، نوشیدنی ها، دستگاه های پزشکی و سایر محصولات استفاده می شود ، به نظر می رسد در مورد آنچه باید آزمایش انجام شود سردرگمی هایی وجود دارد.

با تعریف آلاینده های هوای فشرده، مرور ISO 8573-1 و بحث در خصوص چگونگی تعیین کلاس و کیفیت برای ISO 8573-1، بر آن شدیم تا با نوشتن این مطلب به رفع برخی از این دست سردرگمی ها بپردازیم و همچنین بهترین راهکارها برای تنظیم یک برنامه نظارت بر هوای فشرده را حورتان ارائه نماییم.

آلاینده های موجود در هوای فشرده چیست؟

موسسه فشرده سازی هوا و گاز (CAGI 10) این آلاینده ها را در سه گروه زیر بررسی می نماید:


               مقدار روغن                                  فشار نقطه شبنم / رطوبت                              اندازه و تراکم ذرات

PWO


  •  اندازه و تراکم ذرات معلق ( ذرات پوشیده شده و خاک اتمسفر) : تعیین اندازه و غلظت ذرات جامد که هنوز هم می تواند در هوای فشرده وجود داشته باشد.
  • فشار نقطه شبنم / یا رطوبت (مایع ، بخار رطوبت ) :  تعیین دمایی که بخار آب در فشار کارکرد فعلی به آب متراکم می شود
  • مقدار روغن (مایع روغن ویا بخار روغن) : تعیین مقدار باقیمانده ذرات معلق در هوا و هیدروکربن های نفتی که ممکن است در هوای فشرده موجود باشد.


استاندارد بین المللی ISO 8573-1: 2010 که استاندارد مشخصات كیفیت هوا می باشد با ارائه طیف وسیعی از کلاسهای خلوص برای ذرات، آب و روغن ، این آلودگی های خاص را برطرف می كند و همانگونه که پیشتر نیز گفته شد این کلاس ها شامل گازها یا میکروارگانیسم ها نیست.


استفاده از استانداردی برای آزمایش هوای فشرده:
انتخاب ISO 8573-1 به عنوان پایه ای برای نظارت و آزمایش کیفیت هوا فشرده ، انتخابی واضح است، زیرا زبان مشترکی را ارائه می دهد که همه طرف های درگیر می توانند از آن استفاده کنند.
ISO 8573 از نه بخش تشکیل شده است که به کیفیت هوای فشرده می پردازد. ISO 8573-1  احتمالاً متداول ترین سند این سری است و شامل کلاس های خلوص و یک اصل تعیین شده است. قسمتهای 2 تا 9 اطلاعات ارزشمندی را به شخص علاقه مند یا آزمایشگاه تحلیلی ارائه می دهند و شامل تکنیک های تحلیلی و روش های نمونه گیری می باشند.

کلاس های خلوص با آنچه در صنایع در دسترس است برای از بین بردن این آلاینده های اصلی مطابقت دارند. انجام یک جستجوی ساده در اینترنت برای "فیلترهای کمپرسور هوا ISO 8573-1: 2010" صفحات و سازنده فیلتر را با استناد به کلاسهای خلوص ISO 8573-1: 2010 فراهم می کند تا کیفیت هوایی را که می توانند با خود تولید کنند ، توصیف کند. محصولات بسیاری از آنها حتی پیشنهاداتی مبنی بر استفاده از کلاسهای خلوص صنایع مختلف را نیز در بر دارند.

نمودار خلاصه در زیر کلاس های خلوص 0 تا X را برای ذرات ، آب و روغن نشان می دهد. کاربر نهایی می تواند بر اساس تجهیزات نصب شده یا کیفیت هوای مورد نیاز برای یک فرآیند یا محصول خاص، یک کلاس خلوص را انتخاب کند. درمورد اینکه چه آلودگی ها و محدودیت هایی می بایست مورد آزمایش قرار گیرند هیچ گونه سردرگمی وجود ندارد، زیرا هنگام انتخاب فیلترهای سیستم کمپرسور و فیلترهای نقطه استفاده به خودی خود این مشکل رفع می شود.

ISO-8573-1-2010


جنبه های مهم ISO 8573
ISO 8573-1 کلاسهای خلوص گازها را شامل نمی شود.  6-ISO 8573 روش های آزمایش را ارائه می دهد و به طور خاص به دی اکسید کربن ، مونواکسید کربن ، هیدروکربن ها با 5 یا کمتر کربن موجود در زنجیره (1 تا 5 C) ، دی اکسید گوگرد ، اکسید نیتریک و دی اکسید نیتروژن اشاره دارد. اگر محصول شما می تواند تحت تأثیر یک آلاینده گاز خاص قرار داشته باشد، باید به آن در حوزه ی  فیلتر، کنترل های مهندسی و مشخصات نظارت نیز توجه شود.

ISO 8573-1 کلاسهای خلوص را نیز برای آلاینده های میکروبیولوژیکی در نظر نمی گیرد. روش های آزمایش در بخش 7 ارائه شده است. از آنجا که هیچگونه راهنمایی برای محدودیت میکروبی در هوای فشرده وجود ندارد، بسیاری از تولید کنندگان از محدودیت هایی برای برنامه نظارت بر محیط زیست خود استفاده می کنند.

در کل خلوص روغن از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا شامل فرم های هوازی، بخار و مایع است. برای کلاسهای خلوص 0 ، 1 و 2 ، اندازه گیری باید شامل ذرات معلق و بخار روغن و همچنین هر نوع حلال آلی موجود در بخار باشد.
برای کلاسهای 3 ، 4 و X ، بخارات به صورت اختیاری در نظر گرفته می شوند ، زیرا در سطوح اندازه گیری بزرگتر یا مساوی با 1.0 میلی گرم بر متر مکعب هیچ تأثیر قابل توجهی نخواهد داشت. نمونه گیری و روش های تحلیلی در قسمت 2 (روش B برای آئروسل) و 5 (بخار) پوشانده شده است.

آنچه در نمودار برای ذرات مشهود نیست این است که تصریح اضافی وجود دارد که ذرات بزرگتر از 5 میکرون برای کلاسهای 1 تا 5 وجود نداشته باشد. چرا مهم است که این موضوع را بدانیم؟ زیرا برخی از فرآیندهای تولیدی از لوله های قابل انعطاف یا شیلنگ ها بعد از فیلترها استفاده می نمایند. لاستیک معمولی ، نایلون و سایر لوله های قابل انعطاف می توانند ذرات بیشماری را تحت تأثیر قرار داده که می توانند کیفیت محصول را تحت تأثیر قرار دهند. این یک مثال خوب است که چرا نمونه ها باید در نقطه استفاده گرفته شوند. در حالی که ممکن است کیفیت هوای فشرده شده در ابتدا اندازه گیری و مناسب باشد، افزودن شیلنگ به کار می تواند کیفیت هوای فشرده مورد استفاده در محصول نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.


چگونه کلاس های خلوص ISO 8573-1 را تعیین کنیم :
تعیین کلاس های درجه خلوص ISO 8573.1 برای هوای فشرده شامل نام مشخصات و تاریخ انتشار می باشد و به دنبال آن شماره (های) کلاس خلوص در براکت ها قرار می گیرد. عناوین به ترتیب زیر ارائه شده و توسط یک علامت ( : ) از هم جدا شده اند: 

ISO 8573-1: 2010 [ذرات: آب: روغن] *

A) P) کلاس خلوص برای ذرات است (کلاس های 0 تا 7 ، X)

B) W) کلاس خلوص آب است (کلاس های 0 تا 9 ، X)

C) O) کلاس خلوص روغن است (کلاس های 0 تا 4 ، X)

* ISO 8573-1 در واقع از حروف ABC استفاده می کند ، اما برای  تفهیم آسان تر PWO باعث .... شود. (جدول با توضیح PWO در بالاتر )abc_classes


به عنوان مثال ، پر کردن لاستیک ، نیاز به کلاس با کیفیت 2 برای غلظت ذرات و روغن دارد ، در حالی که اسلحه اسپری و برش لیزر نیاز به ذرات کلاس 1 و محتوای روغن دارد. در حالی که رطوبت کلاس 4 برای کاربردهای عمومی با هوای کارخانه یا سرویس کافی است ، فرآیندهای مهندسی فرآیندهای پیچیده تر نیاز به رطوبت کلاس 2 تا کلاس 1 دارند.

csm_quality_classes

به چند نمونه توجه کنید:
 1 - مشخصات نمونه  ISO 8573-1: 2010  class 2: 2: 1
این نشان می دهد :  کلاس 2 برای ذرات ، کلاس 2 برای آب ، و کلاس 1 برای روغن.

2 - مشخصات نمونه شماره  ISO 8573-1: 2010  class 2: 4: 1
این نشان می دهد :  کلاس 2 برای ذرات ، کلاس 4 برای آب ، و کلاس 1 برای روغن.


هنگامی که یک کلاس برای هر آلاینده خاص ( P ، W ،  O) مشخص نشده باشد، عنوان باید توسط یک خط جایگزین شود. این نشان می دهد که آب طبقه بندی نشده است.

3 - مشخصات نمونه  [(ISO 8573-1: 2010  class [1: 2: 0 (0.001

استفاده از اصطلاح Class 0 غالباً سوء تفاهم و سوءاستفاده است. هنگام مشخص كردن كیفیت هوا كه مطابق با کلاس 0 باشد ، حد باید تعیین گردد  و باید دقیق تر از كلاس 1 باشد (به نمونه 3 دقت كنید). کلاس 0 به معنای آلودگی صفر نیست.
این نشان می دهد کلاس 1 برای ذرات ، کلاس 2 برای آب ، و کلاس 0 برای روغن با حد مجاز 0.001 میلی گرم در متر مکعب می باشند. (هنگام درخواست فیلتر یا تجزیه و تحلیل به کلاس 0 ، همیشه محدودیتی را ارائه دهید که دقیق تر از کلاس 1 باشد.)

آیا در انتخاب کلاس های خلوص راهنمایی وجود دارد؟
هوای تمیز و خشک به طور معمول مورد نیاز مواد غذایی ، نوشیدنی ، دارویی و سایر صنایع تولید کالای مصرفی است. هیچ مشخصات کیفیت هوایی اجباری وجود ندارد ، فقط عبارات کلی مانند:
آیین نامه قوانین FDA عنوان 21 ، قسمت 110.40 ، زیربخش C ، ماده (g) که عنوان می نماید: "هوای فشرده یا سایر گازها که به طور مکانیکی وارد غذا می شوند یا برای تمیز کردن سطوح یا تجهیزات تماس با مواد غذایی استفاده می شوند باید به گونه ای باشند که در مواد غذایی یافت نشوند. (21CFR110.40) "
[ICH Q8 (R2) II 4.0] اظهار می دارد: "هوای فشرده شده یک پارامتر فرآیند بحرانی (CPP) است که تغییرپذیری آن تاثیری در ویژگی کیفیت بحرانی (CQA) دارد و بنابراین باید بررسی و کنترل شود تا روند تولید کیفیت مطلوب را ایجاد کند. " (منبع: توسعه داروسازی - Q8 (R2) ، کنفرانس بین المللی هماهنگی مورد نیاز فنی برای ثبت داروهای مورد استفاده در انسان (ICH) ، برگرفته از www.ich.org .
مؤسسه مواد غذایی با کیفیت ایمن (SQF) می گوید: "هوای فشرده مورد استفاده در فرایند تولید به طور مرتب برای خلوص کنترل می شود."
به عنوان یک کد عملی داوطلبانه ، دستورالعمل 102 بهترین مواد غذایی و آشامیدنی BCAS درجه هوای، هوای فشرده را تصریح می کند هوای فشرده شده که در تماس مستقیم با محصول است باید [ISO 8573-1: 2010 [2: 2: 1 و [2: 4: 2] برای تماس غیر مستقیم باشند. همچنین اظهار می دارد که خلوص هوای فشرده شده باید حداقل دو بار در سال آزمایش شود و تأیید شود و هرگاه کار تعمیر و نگهداری یا فعالیتی روی دستگاه ها انجام می شود که ممکن است بر کیفیت هوا تأثیر بگذارد نیز مجدد می بایست بررسی گردند. (www.bcas.org.uk).

برنامه نظارت
هدف از هر برنامه نظارت بر کیفیت هوای فشرده شده مبنی بر این اصل است که می بایست این اطمینان حاصل شود که هوای مورد استفاده در فرایند تولید در حالت کنترل مداوم قرار دارد و آلودگی را به محصول اضافه نمی کند. مراحل ایجاد برنامه نظارت شامل موارد زیر است:

سیستم هوای فشرده فعلی را در محل مستند کنید. 

نوع کمپرسور (بدون روغن ، روغن کاری شده) را وارد کنید. 

نوع تصفیه سیستم برای حذف ذرات ، آب و روغن؛ ظرفیت مخزن ذخیره سازی؛ نوع فیلترهای نقطه استفاده و مواد مورد استفاده برای لوله کشی توزیع (فولاد ضد زنگ ، مس ، آلومینیوم ، گالوانیزه و غیره). شامل شماره های ساخت ، مدل ، سریال و قسمت ها. این اطلاعات بینش در مورد کیفیت هوا انتظار می رود.
یک نمودار از سیستم کمپرسور ، لوله کشی و خروجی ایجاد کنید. 

نوع استفاده برای هر پریز را اعم از مخاطب مستقیم یا غیرمستقیم محصول و تماس غیر کالایی مشخص کنید. اگر فیلترهایی نصب شده اند، محل آنها و نوع فیلتر را مشخص کنید. این موضوع مشخص می کند که چه نقاطی در خطوط محصول باید مورد آزمایش قرار گیرد و در تهیه و انتخاب تعداد نمونه برداری کمک می کند.
نگهداری از کمپرسور هوا را مستند کنید. این شامل تغییرات فیلتر ، نگهداری کمپرسور ، تغییرات یا موارد اضافی در لوله کشی توزیع ، تعمیرات اضطراری و غیره می باشد. این ممکن است در صورت خرابی اطلاعات عیب یابی نیز مفید باشد. همچنین می تواند راهنمایی در تعیین فواصل نمونه برداری باشد.
انجام آزمایش کیفیت هوا برای ذرات ، آب ، روغن و میکروارگانیسم ها در طی یک دوره زمانی برای جمع آوری نقاط داده کافی برای تجزیه و تحلیل روند. اطمینان حاصل كنید كه در نقاط مختلفی و در زمانهای مختلف سال نمونه برداری می شود و نماینده هوا مورد استفاده در طی چرخه تولید است.
این تنوع در نمونه‌گیری برای بدست آوردن بی نظمی‌هایی است که ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی یا سایر روشهای ناشناخته رخ دهد. همچنين توصيه می شود نمونه برداری را بلافاصله قبل از تعيين محل استفاده از فيلتر ، تعيين كنيد كه آيا كيفيت هوا در آخر کار قابل قبول است يا خير.

حال نتایج تحلیل روند را مرور کنید. این اطلاعات با ارزش برای تأیید یا ایجاد کلاسهای خلوص مناسب برای ایمنی محصول استفاده می گردند.

برنامه نظارت بر هوای فشرده درمورد بررسی یک مورد از لیست چک حسابرسی نیست. بلکه یک برنامه مانیتورینگ است یعنی باید به گونه ای باشد که تأیید کند که کیفیت هوا مطابق با مقادیر مشخص شده در اسناد کنترل کیفیت شرکت می باشد، یا با گذشت زمان کیفیت هوای فشرده شده مناسب برای محصول را شناسایی کند تا کلاس های خلوص را به درستی انتخاب و مستند سازی نماییم.
ISO 8573-1: 2010 زبانی پذیرفته شده و بین المللی است که می تواند برای تأیید ایمنی هوای فشرده مورد استفاده در فرایند تولید بین کمپرسور، سازنده فیلتر، تولید کننده محصول و آزمایشگاه تحلیلی مورد استفاده قرار گیرد.


همیشه برای هر نوع راهنمایی و یا مشاوره در کنار شما هستیم.

شرکت توسعه صنایع فراز کمپرسور