شرکت اینماتک آلمان با استفاده از تکنولوژی NKAT و PAN – Power As Needed موفق به تولید گاز نیتروژن با خلوص بالا و مصرف انرژی پایین شده است.

همان طور که می دانید برای رسیدن به گاز نیتروژن با خلوص % 99.99 (Grade 4) و % 99.999 (Grade 5) می توان از روش متداول و مرسوم PSA بهره جست. اما گزینه دیگر برای رساندن گاز نیتروژن به این درجه خلوص استفاده از تکنولوژی جدید NKAT می باشد.

اصول کار دستگاه های NKAT به این صورت است که ابتدا گاز نیتروژن با روش PSA به خلوص % 99.5 یا % 99.9 می رسد. سپس با انتقال این گاز به دستگاه NKAT و تزریق گاز هیدروژن، طی یک واکنش شیمیایی، هیدروژن با اکسیژن باقی مانده ترکیب شده و تولید آب (H2O) و گرما می کند. در مرحله ی بعد، با استفاده از یک درایر جذبی، آب کندانس شده و همزمان دمای نقطه شبنم نیز تا 70- درجه سانتی گراد کاهش می یابد. میزان هیدروژن تزریقی به دبی گاز نیتروژن بستگی دارد.

از مزایای استفاده از سیستم های NKAT، کاهش میزان هوای فشرده مورد نیاز تا %50 نسبت به روش استاندارد PSA است. این امر به این علت است که میزان هوای فشرده مورد نیاز در سیستم های NKAT برای رسیدن به خلوص های بالا برابر با هوای فشرده مورد نیاز برای رسیدن به یکی از دو خلوص % 99.5 یا % 99.9 می باشد. در نتیجه این روش، مناسب برای صنایعی است که نه تنها خواستار استفاده از تکنولوژی نوین و روز دنیا هستند بلکه خواهان کاهش مصرف انرژی در سیستم تولید می باشند.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، ذکر این نکته ضروری است که تنها راه رسیدن به نیتروژن درصد خلوص % 99.9999 (Grade 6) استفاده از دستگاه های NKAT می باشد.

IMT PN KOMPACT: راه حل و بازی را برای خلوص بالای N2 با ضریب هوای کم نصب کنید

سیستم KomPact شرکت آلمانی INMATEC نیتروژن با خلوص فوق العاده بالا را با هزینه ای بسیار کم ایجاد می کند. دلیل این امر ترکیبی از یک ژنراتور نیتروژن IMT PNC با انرژی کارآمد و یک کاتالیست هیدروژن NKat نوآورانه است. به لطف فلاشینگ اتوماتیک، این سیستم بدون هیچگونه آگاهی قبلی می تواند به بهره برداری برسد.

ژنراتور نیتروژن IMT PNC دارای یک فناوری جریان جدید همراه با فناوری گرداب های نوآورانه برای افزایش بهره وری از فناوری PSA است. این بدان معناست که هوای فشرده شده کمتری برای جدا کردن مولکول های نیتروژن از مولکول های اکسیژن مورد نیاز است.

نیتروژن به دست آمده با مقدار کمی هیدروژن از طریق سیستم NKat غنی شده و در مبدل کاتالیزوری تصفیه می شود. خلوص N2 از بسته به نیاز مورد نیاز از 2.5 تا 5.0 یا 6.0 افزایش می یابد.

با کمک IMT PN KomPact ، می توانید نیتروژن با خلوص فوق العاده بالا را مستقیماً در محل با کمپرسورهای هوای فشرده بطور قابل توجهی کوچکتر و هزینه های بسیار کم انرژی تولید کنید.

مثال: زیر در درک بهتر تفاوت میان مولدهای PSA مرسوم و تکنولوژی NKAT کمک شایانی می کند:

Example: 10 Nm3/h Nitrogen with 99.999 % purity

Yesterday: PN – 2000 , 9.7 Nm3/h with 99.999 % purity

Compressor: 78 Nm3/h = 87 m3/h = 11 KW

Today: PN – 1450 , 9.5 Nm3/h with 99.9 % purity

Compressor: 37 Nm3/h = 41 m3/h = 5.5 KW

همان طور که مشاهده می شود مصرف انرژی در روش متداول جداسازی 11 کیلو وات می باشد در حالی که با استفاده از تکنولوژی نوین NKAT مصرف انرژی به نصف این مقدار (5.5 کیلو وات) کاهش پیدا می کند.

IMT PN KOMPACT NITROGEN GENERATOR